Schody i balustrady, stalowe, drewniane, korkowe.
image Znajdź nas:
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
PODSTAWOWE POJĘCIA


Klatka schodowa – wydzielone miejsce, pomieszczenie przeznaczone na schody, to właśnie od jej wielkości zależy jaki uzyskamy kształt i wymiary schodów.

Coraz częściej schody zaprojektowane są bezpośrednio w salonach, przez co stają się głównym elementem dekoracyjnym, nadając twojemu otoczeniu nowoczesny i elegancki wygląd.

 

Schody – podstawowym zadaniem schodów jest umożliwienie komunikacji pomiędzy różnymi poziomami w budynku.

Coraz rzadziej wykonuje się schody betonowe, zastępując je różnego rodzaju konstrukcjami tj,: schody na konstrukcji stalowej ze stopniami drewnianymi, z kamienia lub szkła, tzw. schody stalowe, lub schody wykonane w całości z drewna tzw. schody drewniane.

Jednak najnowsze trendy wystroju wnętrz pokazały że schody nie muszą spełniać już wyłącznie roli użytkowej, a mogą stać się ozdobą w twoim domu, równocześnie zachowując komfort użytkowania. Poprzez odpowiedni dobór schodów np. schody nowoczesne, schody eleganckie, schody stalowe, schody drewniane, uzyskasz niepowtarzalny efekt wystroju twojego domu.

 

Schody składają się z następujących elementów:

  • konstrukcja schodów - element nośny schodów do którego montowane są stopnie i balustrady. Obecnie najczęściej stosowana jest konstrukcja stalowa schodów, wykonana z profili lub blach, różnego przekroju i grubości. Firma Stal-Tech Kraków specjalizuje się w produkcji tego rodzaju konstrukcji stalowych schodów.

  • stopień - składa się z elementu poziomego na którym stawiamy stopę, zwany stopnicą, oraz elementu pionowego zwanego podstopnicą, większa ilość stopni tworzy bieg schodów. Stopnie mogą być wykonane z drewna krajowego (dąb, buk, jesion itp.) lub egzotycznego (merbau, palisander, wenge itp.) jak również z kamienia (marmur, granit).

  • balustrada (barierka) - odpowiada za bezpieczne i wygodne poruszanie się po schodach, najczęściej stosowane są balustrady stalowe (lakierowane, ze stali nierdzewnej), balustrady drewniane, balustrady szklane.

  • poręcz (pochwyt) – element balustrady za który chwytamy dłoniom, lub poręcz ścienna montowana bezpośrednio do ściany.

 

Schody w zależności od ich miejsca montażu, możemy podzielić na schody zewnętrzne i schody wewnętrzne. Poniżej kilka uwag na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze materiałów.

Schody zewnętrzne najczęściej wykonywane na konstrukcji stalowej zabezpieczonej antykorozyjnie poprzez ocynk ogniowy lub lakier proszkowy, połączonej ze stopniami z kratownicy bardzo wygodnej w użytkowaniu (ażurowa kratka której nie trzeba odśnieżać) lub odpowiednio dobranego i dobrze przygotowanego drewna, jak również z kamienia.

Schody wewnętrzne tutaj mamy pełną swobodę w doborze materiałów z których wykonamy schody. Bardzo dobry efekt uzyskamy stosując schody metalowe połączone ze stopniami drewnianymi dowolnego gatunku drewna, a konstrukcję metalową i balustrady możemy polakierować proszkowo na dowolny kolor, lub wykonać konstrukcję i balustrady ze stali nierdzewnej.

Jednak najczęściej możemy spotkać podział ze względu na kształt schodów i konstrukcję:

Schody proste – jeden bieg schodów który stanowią stopnie najczęściej o tych samych wymiarach,

Schody ze spocznikiem - (schody z podestem) – są to dwa biegi schodów prostych (lub więcej) rozdzielone spocznikiem, można zmienić kierunek wyjścia w zależności od układu klatki schodowej.

Schody zabiegowe – w tym układzie schodów stopnie są w kształcie zbliżonym do trójkąta, panuje przekonanie że schody zabiegowe są niewygodne, nic bardziej mylnego jeżeli odpowiednio je zaprojektujemy. Schody zabiegowe należy tak zaprojektować, aby bieg roboczy każdego stopnia miał ten sam wymiar, w takim przypadku nikt nie powinien narzekać na ich walory użytkowe.

Schody kręcone (spiralne) – w schodach kręconych konstrukcję nośną stanowi centralnie ustawiony słup do którego zamocowane są stopnie Ten typ schodów ma zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Składa się on z grupy stopni zabiegowych, zamocowanych na słupie centralnym, przy czym najwyższy stopień znajduje się na poziomie górnej kondygnacji i stanowi wycinek kształtu otworu. Występują zarówno w wersji okrągłej jak i kwadratowej. Stopnie w schodach krętych mają kształt zbliżony do trójkąta i zamocowane są poprzez osadzenie w słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Słup nośny może być w tym przypadku drewniany, stalowy lub betonowy. To samo dotyczy stopni.